Repertuar

muzyka

DAWNA

Obecność na prestiżowych festiwalach muzycznych oraz nagranie wielu płyt dało zespołowi opinię jednego z najlepszych ansambli wokalnych specjalizujących się w muzyce dawnej.

W interpretacji wokalno-instrumentalnej muzyki renesansu i baroku kieruje się ideą wykonań na instrumentach z epoki; takimi były koncerty ze słynnymi śpiewaczkami Emmą Kirkby i Barbarą Schlick, a także prezentacje z udziałem zespołów złożonych z wybitnych muzyków polskich i zagranicznych, m.in. Il Tempo i Concerto Polacco, Arte dei Suonatori, Accademia dell'Arcadia. Wydarzeniami o historycznym znaczeniu było prawykonanie dzieł XVII-wiecznego kompozytora jasnogórskiego Aleksandra Władysława Leszczyńskiego (na Festiwalu „Gaude Mater" w Częstochowie, 2007), a także wykonanie, na nowo odkrytych dzieł Józefa Zeidlera na festiwalu „Musica Sacromontana" w Gostyniu. Zarówno dzieła Leszczyńskiego jak i Zeidlera zostały utrwalone na płytach CD.


Wydany album Jasnogórska Muzyka Dawna vol. 54 – „Ciemne jutrznie" (Musicon 2013), obejmuje trzy cykle responsoriów Marc' Antonia Ingegneriego (1535 – 1592), to kolejna pozycja z dyskografii Cameraty nominowana do nagrody Fryderyk.

muzyka

WSPÓŁCZESNA

Festiwalowe prezentacje skutkują wzrastającym wciąż zainteresowaniem ze strony twórców (Krzysztof Baculewski, Régis Campo, Ryszard Gabryś, Krzysztof Knittel, Zygmunt Krauze, Stanisław Krupowicz, Krzysztof Penderecki, Zbigniew Preisner, Bogusław Schaeffer, Witold Szalonek, Paweł Szymański, Agata Zubel), którzy od dawna dostrzegają w śląskiej formacji perfekcyjny „instrument", przydatny zarówno do pięknego, krystalicznie czystego wyśpiewania rzeczy neotonalnych czy postromantycznych, jak też gotów do podjęcia wyzwań z kręgu awangardy, nieraz eksperymentalnych, w tym działań improwizatorskich.
Prawykonania muzyki współczesnej są stałym elementem pracy zespołu, który systematycznie jest zapraszany na takie festiwale jak „Warszawska Jesień”, Wratislavia Cantans czy Festiwal Prawykonań w Katowicach.

Poziom pracy zespołu na niwie międzynarodowej docenił Krzysztof Penderecki, którego Pasję Łukaszową, Polskie Requiem i Siedem bram Jerozolimy „Camerata Silesia" współwykonywała pod ręką kompozytora wielokrotnie: m.in. w Münster, Krakowie i Hamburgu; natomiast podczas „Warszawskiej Jesieni" uczestniczyła w wysoko ocenionym wykonaniu jego Canticum Canticorum. W roku 2012 zespół w poszerzonym składzie został zaproszony do udziału w przedstawieniach i nagraniach na DVD scenicznej wersji Pasji K. Pendereckiego w reżyserii G. Jarzyny.

programy

KONCERTOWE

Camerata Silesia prezentuje muzykę wielu gatunków. Fryderyk Chopin a cappella, kolędy Krzysztofa Baculewskiego czy Negro Spirituals to tylko kilka z wielu propozycji zespołu. Koncerty z takimi gwiazdami jak Tomasz Stańko, Leszek Możdżer czy Paco Peña to dowód na szerokie spektrum możliwości Cameraty, która świetnie czuje się również prezentując formy muzyki rozrywkowej.

 

Doświadczenie operowe Cameraty to udział w takich dziełach jak: Samson i Dalilal, Duch Gór czy Żywot Rozpustnika. Znaczący sukces odniósł Zespół podczas Sommerfestspiele w austriackim Bregenz, gdzie śpiewacy Cameraty wystąpili w wielu produkcjach pod kierownictwem słynnych dyrygentów, m. in. w monumentalnym oratorium Salomon G. F. Haendla, przedstawieniach operowych Tosci G. Pucciniego i Aidy G. Verdiego oraz znakomicie recenzowanych spektakli Karola V E. Křeneka oraz Króla Rogera K. Szymanowskiego.